Platform Kabiliyetleri

Kurum Profili Oluşturma

Kurumsal logonuzu ve kurumsal iletişim bilgilerinizi eT-Manager' a tanımlayabilirsiniz.

Birim Tanımlama ve Çalışanlarla İlişkilendirme

Kurumunuzun birimlerini eT-Manager' a tanımlayabilir. Çalışanlarınızı pozisyon unvanları ile birlikte birimleriniz ile ilişkilendirebilirsiniz.

Çalışan Profili Oluşturma

Sistem kullanıcısı olarak tanımlanan tüm çalışanlarının eT-Manager' da bir kullanıcı profiline sahip olur. Kullanıcı profillerinde kişisel bilgiler, sosyal ağ paylaşımları, önerilen kitaplar, influencerler, podcastler ve youtube kanalları girişi yapılabilir ve görüntülenebilir. Çalışanlarınızın öz geçmişleri de yine profillerinde yer alabilir. T-Manager' da katıldıkları kurslar ve gelişim görevleri profillerinden takip edilebilir. Ayrıca çalışanın kişilik türü ve kişilik türüne göre sahip olduğu yetenekler de profilde görüntülenir.

Kurum Karakter Analizi

Kurum karakter analizi, uzun yıllardır bireysel kişilik analizi için kullanılan 16 tür kişilik envanterinin kurumlar için uyarlanmış bir versiyonunu içerir. Kurum karakteri daha yaygın biline adı ile kurum kültürü olarak anlaşılabilir. Ancak, eT-Manager tarafından sunulan analiz, alışılmış kurum kültürü analizlerinden daha analitik ve nesnel bir yaklaşıma dayanır. bu sebepler, mevcut kurum kültürü analizlerine alternatif bir yaklaşım olarak tasarlanmıştır.

Kurum kültürü analizi ile kurumunuzun güçlü ve zayıf yönleri hakkında bilgi sahibi olabilir, gelişim alanlarını ve tökezleme noktalarını öğrenebilir, kurumunuzun yaşam döngüsünü başarılı bir şekilde yönetmek için bir yol haritası sağlayabilirsiniz. 

Benzer şekilde aynı aynı analizi tüm alt birimleriniz ve bölümleriniz ile proje ekipleriniz için de uygulayabilirsiniz.

Detaylı bilgiyi ana sayfamızda bulabilirsiniz.

Çalışan Kişilik Analizi

eT-Manager kişilik analizi için dünya genelinde özellikle iş dünyasında en yaygın olarak kabul gören 16 tür kişilik envanterini kullanır. 16 türün güçlü ve zayıf özellikleri 24 başlıkta gruplandırılmış ve iş dünyasında yetenek yönetimi için kullanılan 8 temel beceri kategorisi olan; Düşünme Becerileri, Bireysel Yönetim Becerileri, Üretkenlik Becerileri, Etik Becerileri, Sosyal Beceriler, Stres Yönetimi Beceriler, Çeşitlilik Becerileri, Planlama ve Organizasyon Becerileri ile ilişkilendirilmiştir.

Çalışan kişilik analizi, ekip yönetimi, görevlendirmeler, performans değerlendirmeleri gibi alanlarda kullanabileceği gibi, çalışanların gelişim yönlerini görebilmek ve yönetebilmek için de kullanabilir. 

Çalışan kişilik analizin kurumunuza sağlayacağı en önemli avantajlardan biri de; çeşitliliği anlama becerisinin geliştirilmesi konusunda olacaktır. Çeşitliliği tanıma becerisi, empati, sempati, etkin iletişim, çatışma yönetimi, iş birliği, kültürlerarası iletişim, öz yönetim, kendini yansıtma gibi becerilerin de kurum içinde geliştirilmesine imkan sağlayabilir.

Fikir ve Proje Önerisi

eT-Manager, kitlesel fonlama platformlarına benzer bir fikir öneri sistemi özelliğine sahiptir. Çalışanlar, proje fikirlerini ve iyileştirme önerilerini hazırlayabilir ve sosyal ağ üzerinden oylamaya sunabilirler. Ayrıca fikirlerini hayata geçirmek için birlikte çalışacakları ekip arkadaşlarını yetenek kategorisinden yardım alarak seçebilirler.

Sunulan fikirler, belirli süre ile kurum oylamasına açık kalır. Oylama sonuçları takip edilebilir. 

eT-Manager'ın fikir ve proje öneri sistemi, kurum içi girişimciliği, yaratıcılığı, inovasyonu ve işbirliğini teşvik eden bir araç olarak kurumsal performansınızı artırmanıza destek olur.

Sosyal Paylaşım

eT-Manager tüm yeteneklerini bir sosyal ağ üzerinde kullanır. Bu özellik, T-Manager' ın ''Topluluğun gücünden destek alma'' değerinin bir sonucudur. eT-Manager sosyal ağı, kuruma özeldir, yalnızca tanımlamış olduğunuz kullanıcılar kurumunuzun sosyal ağını kullanabilir. Time line' da duyurular yayınlayabilir, toplantılarınızı takip edebilir, proje önerilerini görüntüleyebilir, anket düzenleyebilir, kişisel paylaşımlar yapabilir ve takip edebilirsiniz. eT-Manager, yaygın olarak kullanılan sosyal ağların tüm özellikleri ile birlikte kurumsal ihtiyaçlarınızı karşılayacak özellikler sunar.

Blog Yönetimi

eT-Manager, kuruma özel bir blog yönetimi özelliği sağlar. Bu blog üzerinde, çalışanlarınız kendi içeriklerini oluşturarak paylaşabilirler. Yeni medya okur yazarlığı, geleceğin en önemli becerilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Bu beceri, sadece iyi bir tüketici olmayı değil aynı zamanda etkin bir üretici olmayı da gerektirir. Çalışanlarınızın dış ağlarda paylaşmak zorunda kaldığı içerikler yerine, onlara eT-Manager ile bir fırsat sunarak, kurumuzun beslenmesini sağlayabilirsiniz. 

Ayrıca, birimleriniz tarafından oluşturulacak, sürekli içeriklerle öğrenen örgüt olmak için büyük adımlar atabilirsiniz.

Çevrimiçi Kurslar 

T-Manager, aynı zamanda bir aktif öğrenme platformu olan T-Manager Academy' i de yönetmektedir. T-Manager Academy geleceğin becerileri olarak kabul edilen yumuşak becerilerin geliştirilmesi için aktif öğrenmeyi destekleyen, kişilerin kendi esnekliklerinde ve hızlarında dinleyerek, okuyarak, izleyerek, tartışarak, uygulayarak ve araştırarak öğrenebilecekleri kısa çevrimiçi kurslar sunar. 

T-Manager Academy' de tüm kurslar, geleceğin değişim göstergeleri ile birlikte, yetenek kategorileri ve 16 kişilik türü ile de eşleştirilmiştir.

eT-Manager, T-Manager Academy ile entegre çalışır. T-Manager Kurumlarının çalışanları, T-Manager Academy kurslarına ücretsiz ve süre sınırı olmaksızın erişebilirler. 

T-Manager Academy' de topluluk öğrenmesini destekler. Böylece, çalışanlarınız kursları ekipler halinde takip edebilir, konular üzerinde birlikte çalışabilir ve tartışabilirler.

Çalışanlarınızın almış tamamlamış oldukları tüm kursları yönetim panelinde takip edebilirsiniz.

Çevrimiçi Gelişim Görevleri

T-Manager, aynı zamanda bir bireysel gelişim platformu olan pT-Manager' ı da yönetmektedir. pT-Manager, kişilere yumuşak becerileri üzerinde gerçek hayatta uygulama becerileri sunan gelişim görevleri sunar. Gelişim görevleri, yetenek kategorileri ile birlikte, 16 kişilik türü ile de eşleştirilmiştir. 

Gelişim görevlerinin büyük bir kısmı uzman psikologlar tarafından hazırlanmıştır.

eT-Manager, pT-Manager ile entegre çalışır. T-Manager Kurumlarının çalışanları, pT-Manager gelişim görevlerine ücretsiz ve süre sınırı olmaksızın erişebilirler. 

pT-Manager' da topluluk öğrenmesini destekler. Böylece, çalışanlarınız gelişim görevlerini ekipler halinde takip edebilir, konular üzerinde birlikte çalışabilir ve tartışabilirler.

Çalışanlarınızın almış tamamlamış oldukları tüm gelişim paketlerini yönetim panelinde takip edebilirsiniz.

Toplantı Yönetimi

Uzaktan toplantı yönetimi giderek daha fazla esnek çalışma modellerini benimseyen ve küresel işbirlikleri yöneten kurumlar için bir tercih değil, zorunluluk haline gelmektedir. Toplantılar için farklı platformlar üzerinden e-postalara linkler göndermek ve bunları takip etmek pek çok kişi için zorluklar barındırıyor. 

eT-Manager' da toplantılarınızı planlayabilir, sosyal ağda duyurabilir, farklı uygulamalara geçiş yapmadan, eT-Manager ile toplantı platformunuz arasında kuracağınız bağlantı ile tek bir noktadan toplantı yönetimi sağlayabilirsiniz.

Ekip Yönetimi

Ekip çalışmasını destekleyen teknolojiler bugün neredeyse hepimizin en önemli ihtiyaçlarından biri. Ancak neredeyse hepsi anlaşılamayacak kadar karışık. Diğer taraftan en basit iş bile; mesajlaşma, toplantı planlama, projeyi takip etme, ekibi oluşturma vb. birden fazla parça içeriyor ve ekipler tüm bu parçalar için genellikle farklı uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalıyor.

eT-Manager ile, iş planınızı detaylı adımlar, açıklamalar, başlangıç ve son teslim tarihleri, görev atamaları özellikleri kolay ve sade bir şekilde ile yönetebilirsiniz.


Tek bir noktadan kurumunuzun işbirliği ve iletişim performansını artırmak için buradayız. Çözüm ortağımız olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.