ENFP (ESNEK) ÖRGÜTLER

Temel Tercihler

Dışa dönük : Dışarıya odaklanır, dış uyaranlara yanıt verir 

Sezgisel         : Olasılıklarla ilgilenir, büyük resme odaklanır 

Hisseden : Değerler ve inançlar temelinde sonuçlara ulaşır

Algılayan : Seçenekleri açık tutmayı sever, olasılıklara odaklanır 

Genel Karakter Özellikleri

Karakter Tanımlayıcı: Esnek

ENFP örgütler, insanlar için yeni fikirler veya ürünler geliştiren yaratıcı organizasyonlar ya da insanları geliştirmeye, hizmet etmeye veya aydınlatmaya odaklanan idealist organizasyonlar için uygun bir yapı sağlar. 

Bu yapı insan için çalışmaya odaklıdır. İnsanların temel olarak iyi ve güvenilir olduğuna, teşvik edildiklerinde doğru olanı yapabileceklerine inanır ve yönetim modellerini bu inanç ile tasarlarlar.

Kalpsiz, katı inançları olan ve insanları kurallarla kontrol etmeye çalışan kuruluşları anlamakta zorlanırlar. Ancak bu daha “katı” kuruluşlar, durumlar karmaşık hale geldiğinde, genellikle bir ENFP örgütten daha avantajlıdırlar. 

ENFP örgüt için liderlik modeli emir vermeyi tercih etmez. Genellikle çalışanları ikna etmeye çalışır ve gelen geri bildirimlere dayanarak planları tekrar gözden geçirmek konusunda istekli bir liderlik yaklaşımı benimsenir. 

Genellikle reaktif olma eğilimindedirler. Dış sinyallere duyarlı olmalarına rağmen, bazen olması gerekenden çok daha uzun süre boyunca, gelecek vaat ettiğini düşündükleri bir duruma sadık kalma eğilimindedirler. Yönü tersine çevirmek için güçlü, proaktif bir girişim gerektiğinde bu ENFP örgütler için sorun yaratabilir. 

Detaylar ve takip konusunda genellikle sorun yaşarlar. Olasılıkları görebilirler ve vizyonerler. Ancak sonrasında, işlerin doğal akışında tatmin edici bir şekilde ortaya çıkmasını beklemeyi tercih ederler. Çalışanlarınız veya müşterileriyle birlikte ümit verici başlangıçlar yapar, sonra ilgilerini yitirerek, başka bir yeni projeye aynı heyecan ve ümitle sürüklenebilirler. Eğer kontrol edilmezse, bu eğilimler, ENFP örgütlerin iyi olduğu konularda bile, büyük bir coşkuyla başlanılan projelerde başarısız olunmasına neden olabilir. 

Örgüt içinde, sözlü iletişim yazılı iletişime tercih edilir. Bu tür organizasyonlar genellikle çalışmak için ilginç ve heyecan verici yerlerdir. Genellikle yenilikçidirler ve denemekten korkmazlar. Bu yüzden içeride her zaman yeni bir şeyler olur. 

ENFP örgütler eşitlikçidir: Organizasyonda herkesin söz hakkı ve bir oyu vardır. Bu durum hiç kimsenin kendini dışlanmış hissetmemesine neden olur. Çoğu zaman üretim pahasına mutabakata varılır. Çalışanları için iyimser bir ortam sunarlar. Ancak madalyonun diğer yüzünde, sıkıntılı, kafa karıştırıcı veya zor şeylerin sürekli olarak halının altına süpürülme eğilimi vardır. Ortak bir noktada buluşmak adına, insanlar kriz noktasına kadar kontrolsüz büyümeye bırakılan sorunlardan kaçınabilirler. Bu durumda ise, ENFP örgüt iyimser ve kendine güvenen halinin tam zıddı bir yapıya bürünebilir; mağdur olmuş, haini veya suçluyu avlayan, paranoyak bir organizasyona dönüşebilir. 

İnce sinyallere duyarlıdırlar. Bu yüzden genellikle eğilimler ve ortaya çıkan olasılıklar hakkında ilk ipuçlarını alabilirler. Diğer yandan eğilim belirlemek bir sorumluluğa dönüşebilir ve yenilikleri kovalamak üretmekten daha fazla önemli hale gelebilir.

Veri üzerinde düşünmek konusunda başarılı değildirler. Bu nedenle, izlenimlerinizi mantıksal veya sistematik bir şekilde test etmekte zorlanırlar. 

Uyum ENFP örgütler için önemlidir. Çalışanlara kendi işlerini yapmak konusunda çok fazla alan sağlanır. Sosyal, demokratik, çalışması kolay bir yapı kurarlar. Takip edilecek ayrıntılı standart işletim prosedürleri olmadan çalışabilecek, özgürlüğü seven insanlar için iyi bir organizasyon yapısıdır. Ancak denetime ihtiyacı olan insanlar için iyi değildir. 

Değişimin üstesinden gelme konusunda ENFP örgütler trendi erken tespit etme ve kendisini yeni ortaya çıkan gerçeğe kolayca yeniden yönlendirebilme avantajına sahip. Diğer taraftan, bu yeniden yönlendirme sürecinin, sürekli olarak yeni bir eğilim peşinde koşmak üzere hareket ediyor olması onlara zarar verebilir.

Prosedürleri ve politikaları biçimlendirmeye çok fazla ilgi duymayan ve tanımlanmış roller için fazla endişe duymayan ENFP örgütler, her zaman dağılmanın eşiğinde olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Bir ENFP örgütün uzun ömürlü olması için alınması gereken tedbirlerin olduğu mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır.